ÇimsanÇimsan0212 438 38 68Online SatışOnline Satış

Rulo Çim

Rulo Çim

Akdeniz ve Ege bölgesindeki en büyük üretim alanına sahibiz!

Hazır Doğal Kültür Çimi (Rulo Çim) Nedir?

Sadece birkaç saat içerisinde villa bahçenize, parkınıza veya spor sahanıza serilebilen yoğun ve güçlü kök yapısıyla serildiği ortama kolayca adapte olan özel olarak üretilmiş çimlerdir.
Çiftliklerimizde, en gelişmiş ithal çim tohumları ve teknolojik ekipmanlarla profesyonelce üretilen hazır rulo çimlerimiz homojen ve göz alıcı dokusuyla diğer çimlerden kolayca ayırt edilmektedir.

Çim Bakım Takvimi

İLKBAHAR

Çimler uzamaya başlayınca çim biçme mevsimi gelmiş demektir. Önce bütün yaprak ve çöpler esnek tırmıkla alınır. İlkbaharda normal bahçe tırmığı çime zarar vereceği için kullanılmaz. İlk biçimde bıçak en yüksek ayara getirilir. Kış boyunca kalınlaşmış çimler biraz uzun biçilirse hem makine zorlanmaz, hem de çimler bozulmaz. Daha sonrakilerde normal boyda biçilir. Makinenin girmediği yerler için makas kullanılır.

Kenarlarda bozulma varsa düz kenarlı bir kürekle düzeltilir. Kuru havalarda  icap ederse sulama yapılır. Nisan ayında yavaş yarayışlı bir çim gübresi atılır. Bir- iki hafta çimler güçlendikten sonra gerekiyorsa ot ilacı yapılır. Veya ilaçlı gübre kullanılarak problem bir defada halledilir. Tohum ekme yolu ile yeni çim alan tesisi için ideal mevsimdir. Bahar başlarında işlenen toprağa tohum ekilir.

YAZ

Çimler düzenli olarak biçilir ve sulanır. İhtiyaca göre mevsim içinde 1-2 kere çim gübresi atılabilir. Sıcaklarda ot ilacının pek bir faydası yoktur. Yonca  gibi otlar düzenli biçme ile körelirler. Kazık köklü kalıcı bitkiler çıkarsa elle sökülür veya sprey şeklinde satılan hazır ot ilacı direkt bitkinin üzerine püskürtülür.
Çok sıcak zamanlarda çimler biraz uzun bırakılmalıdır. Aşırı kısa biçme sararma ve kelleşmelere sebep olur. Karıncalar da yazın çimlere musallat olabilirler. Bu durumda kırmızı granüller halindeki karınca ilacı yuvaların çevresine serpilir.

Hazır Rulo Çim

SONBAHAR

İsteğe göre son bir defa çim gübresi atılabilir. Bulunabilirse sonbahar için özel hazırlanmış gübreler kullanılmalıdır. Bu gübreler kökleri kuvvetlendirir. Çim alanda en yoğun işler bu mevsimde yapılır. Kalıcı yabani otlar varsa havalar fazla soğumadan ot ilacı yapılır. Yosunlar kazınır veya yosun ilacı ile yok edilir. Bir kaç hafta sonra çimler özel tırmıkla, yoksa bahçe tırmığı ile tırmıklanarak havalandırılır. Bu alet hem dipte biriken kuru ot tabakasını temizler hem de toprağın bir miktar havalanmasını sağlar.

Özellikle ağır sahalarda toprağın dirgen gibi bir aletle düzenli delikler açılmak sureti ile havalandırılması çok iyi olur.  İlaçlama ve havalandırma sırasında iyice belirginleşen  kel bölümler sonbaharda tamir edilir.  Çim ilk ekildiği zaman hangi cins olduğu bir tarafa not edilmelidir. Böylece ileride yama yapılacağı zaman aynı cins tohum kullanılırsa renk değişikliği olmaz. Bir de yama çim tohumları vardır. Bunlar toprağın fazla işlenmesini gerektirmeden çabucak kellikleri kapatma özelliğine sahiptirler.

Çimsiz bölgenin toprağı  çatal el çapası ile gevşetilir. Bir miktar elenmiş gübre ilave edilir. Tohum serpilir. Üzeri elenmiş gübre ile hafifçe örtülür ve bastırılır. Dikkatle sulanır.  
Sonbaharda çimlere toprak takviyesi yapılabilir. Bunun için yanmış gübre ile yarı yarıya karıştırılmış iyi kalite bahçe toprağı elenir. Çim alanın toprağı killi ise bu karışıma bir miktar ince dere mili eklenir. Çimler önceden biçilir. Toprak karışımı her metrekareye 2-3 kürek isabet edecek şekilde serpilir. Bir tahtanın ince ve enli kenarı yer taranırcasına gezdirilerek toprağın çimlerin dibine yayılması sağlanır. Bu işlem diğer bakım çalışmalarından sonra, yama çalışmasından önce yapılır.

KIŞ

Kışın çim alanda fazla iş yoktur. Çim makineleri ve diğer ekipmanın temizlik ve bakımı yapılır. Sıcak  iklimlerde kışın seyrek de olsa biçim yapılabilir. Kuru yapraklar hastalığa sebep olmaması için birikmeden toplanır. Çok ıslak veya donmuş çimlerin üzerinde gezinmemelidir.  Kış sonlarına doğru toprağın tavlı olduğu zamanlar, yeni çim ekilecek yerler işlenmeye başlanır.

 1. Merkez İstanbul
  Tekstilkent Koza Plaza İş Merkezi B-Blok Kat:5 D-18 Esenler / İstanbul / Türkiye
  Merkez İstanbul+90 212 438 38 68
 2. Akdeniz Bölge Müdürlüğü
  Yenigöl Mahallesi, Hava Alanı Yolu 8.Km Antalya / Türkiye
  Akdeniz Bölge Müdürlüğü+90 242 340 00 23
 3. Antalya Fabrika
  Organize Sanayi Bölgesi 2.Kısım 23. Cadde No:1 Döşemealtı / Antalya / Türkiye
  Antalya Fabrika+90 242 258 10 46
 4. Sakarya Arifiye
  Arifbey Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi No:180 Arifiye / Sakarya / Türkiye
  Sakarya Arifiye+90 264 229 01 21
Çimsan, Çiftçinin Hep Yanında!
Tüm sorularınız için size anında destek oluyoruz.
KurumsalÇimsan
0212 438 3868